Haziran 20, 2024

Son Dakika Haberleri – Güncel Haberler

Gündemdeki haberler, güncel haberler, magazin, spor ve ekonomideki gelişmeler, yerel ve dünya haberleri Ulkugundem.com'da.

Türkçe Yeterlilik Sınavı 29 Mayıs’ta yapılacak

4 min read
Türkçe Yeterlilik Sınavı 29 Mayısta yapılacak

Yunus Emre Enstitüsünün, Türkçeyi yabancı dil yahut ikinci dil olarak öğrenenlerin dil yeterliliklerini belgelendirmek için gerçekleştirdiği Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS) 29 Mayıs 2021 tarihinde yapılacak. Türkiye’de ve yurt dışındaki merkezlerinde eş zamanlı yapılacak sınavın başvuruları 29 Mart 2021 tarihinde başladı.

Türkçe düzeysini belgelendirme gereksinimi olan herkesin girebileceği TYS için başvuru süresi 30 Nisan’a kadar devam edecek.

Uluslararası alanda eşzamanlı uygulanan sınav için başvurular sinav.yee.org.tr üzerinden yapılabiliyor. Sınav ile alakalı geniş bir şekilde bilgiye tys.yee.org.tr sayfasından erişilebiliyor.

Türkçe Yeterlilik Sınavı 29 Mayıs'ta yapılacak

İlk uygulama 2013 yılında gerçekleştirildi

TYS, Türkçenin ülkeler arası geçerliğe sahip standart bir sınava kavuşması ve yabancı öğrenci kabulünü kolaylaştıran politikalara destek olunması maksadıyla, Türkçeyi yabancı veya ikinci dil olarak öğrenen bireylerin dil yeterliklerini ölçmek üzere Yunus Emre Enstitüsü Sınav Merkezi aracılığıyla Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni’ne göre geliştirilen bir dil yeterlik sınavı.

16 yaş ve üzeri bireylerin dört temel dil becerisindeki yeterliklerinin ölçüldüğü Türkçe Yeterlik Sınavı’nın ilk uygulaması 2013 senesinde gerçekleştirildi. Türkçe Yeterlik Sınavı, 2013 senesinden bu yana yurt dışındaki Yunus Emre Enstitülerinde ve Türkiye’de eş zamanlı olarak yılda üç kez uygulanıyor. Bugüne kadar 45 ülke ve 59 Sınav Merkezinde gerçekleştirilen TYS’ye on beş binden fazla kişi katıldı.

Üç oturumda gerçekleştirilen, birinci oturumunda okuma, dinleme, ikinci oturumunda yazma, üçüncü oturumunda ise konuşma becerilerine yönelik soruların olduğu TYS’de başarılı olan bireyler puanlarına göre B2, C1, C2 düzeylerinde Türkçe Yeterlik Belgesi almaya hak kazanacak.

Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni (CEFR) ışığında geliştirilen TYS, yabancı öğrencilerin Türkiye’ye ilgisini yükseltmekla birlikte söz konusu öğrencilerin üniversitelere kabulünü kolaylaştırması ve daha sağlam bir düzlemde değerlendirilmelerini sağlaması yönünden oldukça önem arz ediyor.

Başarılı olanlar üniversitede hazırlık okbekliyor

Sınavda başarılı olarak Türkçe Yeterlik Belgesine sahip olan bireyler Türkiye’de üniversite eğitimi alma hakkı kazandıklarında hazırlık sınıfı okumaktan muaf tutuluyor.

Türkçe Yeterlik Belgesi, Türkiye’de yahut kendi ülkelerinde ülkeler arası faaliyet gösteren şirketlerde çalışmak isteyenler için, Türkçe tercümanlık yapmak yahut yurt dışında Türkçe öğretmek isteyen öğretmen adayları için iş başvurularında büyük avantaj sağlıyor.

YEE, Türkiye’nin tanıtımı hususunda büyük görev üstleniyor

Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak ve bu alanda yurt dışında her türlü hizmeti vermek maksadıyla 2009 senesinde faaliyetlerine başlayan Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Türkiye’nin tanıtımı noktasında büyük bir görevi üstleniyor.

Tüm dünya çapında 60 merkezi bulunan Yunus Emre Enstitüsünün Türkçe öğretiminden kültür-sanat etkinliklerine, Türkoloji projelerinden bilimsel iş birliği anlaşmalarına ve kültürel diplomasi faaliyetlerine kadar uzanan geniş bir yelpazede çalışmaları yer alıyor.

Enstitü, Türkiye’nin ülkeler arası alanda bilinirliğini, güvenilirliğini ve saygınlığını yükseltmek misyonuyla hareket ederken dünyanın her yerinde Türkiye ile bağ kuran ve Türkiye’ye dost insan sayısını artırmayı planlıyor.

Bir yanıt yazın